Nokian Powerproof är det nya sommardäcket. Det behärskar byte av körfält i hög hastighet på ett utmärkt sätt, t.ex. vid hårda inbromsningar. Det unika Dual Zone Safety-konceptet garanterar väggrepp och exakt styrbarhet.
Den ursprungliga designen kallad Dual Zone Safety, eller Dubbelzonsäkerhet på svenska, säkerställer att däcket har ett bra grepp och precision i hanterbarheten. Power Zone ger perfekt hanterbarhet på torra vägar, medan Wet Safety Zone, eller säkerhetszon i våta förhållanden, kraftigt begränsar riskerna för vattenplaning och ökar därmed känslan av säkerhet på våta underlag. Den nya hållbara profilen, den rena designen och de tåliga blocken på slitbanan, det lutande mönstret på spåren med branta kanter är alla ingredienser som möjliggör en lika exakt som kontrollerad körning under torra förhållanden.
Wet Safety Zone: ett bitande grepp på våta vägar. Spåren med slingrande vägar är bredare i botten än på ytan, vilket ger däcket förmågan att lagra vatten, och sedan snabba på dess flöde för att kraftigt minska risken för sladd på vattenfilmen. Spåren är jämnt fördelade i mönstret och har inbuktade sidor som horn för att snabbare stöta ut vattnet.
Halvsfäriska urtag, som de på en golfboll, som finns på sidorna av de cirkumferentiella spåren, ökar märkbart körkomforten. Med denna nyhet minimeras ljudutsläppen både inuti och utanför kupén. Detta mönster minskar också luftmotståndet och sänker gummitemperaturen, vilket ger ett högre motstånd mot försämringar.
För att kunna utvärdera denna produkt måste du först ha gjort en beställning. Vi informerar dig om att recensioner som lämnas på webbplatsen genomgår en kontrollprocess. Recensioner sorteras endast i kronologisk ordning.
Mycket bra däck när det gäller grepp både på torra och våta vägar, kanske lite mer bullriga än de Firestone jag hade tidigare men det är inte katastrofalt
Mycket dålig upplevelse, leveranstiden inte respekterad, jag fick den 15 dagar senare. Jag kommer inte att beställa igen på denna sida
Nöjd med deras prestanda, andra setet på väg. Jag kommer att fortsätta att köpa den här modellen eftersom den inte har någon konkurrent när det gäller pris och kvalitet. Storlek: 255/40R18 99Y. Jag monterar dem bak med Nokian Seasonproof 225/45R18 95Y fram. Med x-driven kör den perfekt utan kedjor på snö-is, även på väg till skidbackarna. Jag hoppas att de håller längre (max. 40000 km)... men då skulle de inte greppa lika bra ;)
Jag rekommenderar
Mycket bra känsla, mjuka däck, mycket precisa i kurvor.
Bra pris och kvalitet, jag rekommenderar det
Jag hade Pirelli innan. Jag hade fått nog av det. Mina vinterdäck är också från Nokian. Jag tänkte prova sommardäck av Nokian också. Hittills är jag nöjd. Tyst och bra grepp.
Goda däck
3000 km uppnådda mycket bra däck, ingen känsla av att greppet förloras i svängar, mer flexibelt än Michelin Pilot Sport 4. mycket bra valuta för pengarna
Snabb leverans, allt ok Jag har bara haft däcken i en vecka